Dni Adaptacyjne 22.08.2022

Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola?

Zanim dziecko rozpocznie przedszkolną przygodę, naucz je:

• korzystać z toalety lub nocnika,
  • mówić, jak ma na imię i nazwisko,
  • zgłaszać potrzeby (mówić, że coś boli, jest zimno itp.),
  • używać łyżki i widelca przy jedzeniu,
  • ubierać się i zakładać buty.

Dzięki temu maluch poczuje się pewniej.

Rady na pierwsze dni w przedszkolu

Drodzy rodzice ! Ważne aby w pierwszych dniach przedszkola…

• Odprowadzić dziecko osobiście do przedszkola.
  • Dać dziecku ulubioną przytulankę, zdjęcie mamy.
  • Pozwolić i pomóc dziecku wyrazić różne uczucia : smutek, złość czy radość z chodzenia do przedszkola.
  • Pożegnać się ciepło, ale stanowczo, nie należy pytać dziecko o pozwolenie.
  • Zawsze należy zostawić dziecko z panią nawet jeśli przy rozstaniu trochę płacze – pani za chwilę je pocieszy. Pomocny jest rytuał machania przez okno – ułatwia rozstanie dziecku i rodzicowi.
  • Nigdy nie należy uciekać, wymykać się po kryjomu czy oszukiwać dziecko, że za chwilę się po nie wróci.
  • Jeżeli to możliwe, odbierać dziecko trochę wcześniej, np. po II śniadaniu lub zaraz po obiedzie i stopniowo wydłużać czas pobytu w przedszkolu.
  • Mieć dużo czasu i cierpliwości dla dziecka po południu – może być ono zmęczone ilością wrażeń i reagować bardzo różnie – pobudzeniem, niepokojem czy marudzeniem.
  • We wszystkich sprawach, które nurtują czy niepokoją, dobrze jest zwracać się do wychowawczyni dziecka

Zmagania naszych małych Aniołeczków w pierwszych dniach w przedszkolu